დღესდღეობით, თბილისში 374 საცხოვრებელი პროექტი არის მშენებარე, რაც თბილისის საცხოვრებელი ქონებების მიწოდებას გაზრდის 2.6 მილიონი კვ.მ-ით და 38,000 ბინით.
აქტიური დეველოპერული პროექტები, 2019 წლის მონაცემებით
ახალაშენებული საცხოვრებელი პროექტების ტრანზაქციების რიცხვი დაეცა ქუთაისში 24.5%-ით, თბილისში კი - 7.4%-ით, მაშინ როცა ბათუმში 35%-იანი ზრდა დაფიქსირდა, რაც ძირითადად გამოწვეული იყო დიდი მასშტაბის მქონე დეველოპმენტების განხორციელებით.
ტრანზაქციების რაოდენობა ახალ პროექტებში
2018
2019
ბათუმში პრემიუმ კატეგორიის საშუალო შეწონილი გასაყიდი ფასი თბილისთან შედარებით მაღალია.
პრემიუმ სეგმენტის ახალაშენებული ბინების საშუალო შეწონილი გასაყიდი ფასი (აშშ დოლარი/კვ.მ)
ბათუმი
თბილისი
ჩამოტვირთვა
საქართველოში საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზრის ძირითადი ტენდენციები აჩვენებს, რომ თბილისში ბაზარმა კლება განიცადა, რადგან 2019 წელს ტრანზაქციების რაოდენობა, ისევე როგორც ბაზრის ზომა შემცირდა. იპოთეკური სესხებზე განხორციელებული რეგულაციებისა და ვალუტის გაუფასურების გამო, ახალაშენებული ბინების ბაზარზე მნიშვნელოვანი ცვლილებები შეინიშნებოდა. გამოწვევების მიუხედავად, გასაყიდი ფასი მნიშვნელოვნად არ შეცვლილა.
თბილისისგან განსხვავებით, იპოთეკურ სესხებზე დაწესებულმა რეგულაციებმა დიდი გავლენა ვერ იქონია ბათუმის საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზარზე, გამომდინარე იქიდან, რომ მოთხოვნის დიდი ნაწილი უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მხრიდან მოდის. ფაქტობრივად, მნიშვნელოვანი ზრდა დაფიქსირდა ტრანზაქციების რაოდენობაში. ამასთანავე, საშუალო შეწონილი გასაყიდი ფასი საგრძნობლად გაიზარდა, რაც დაკავშირებულა პრემიუმ სეგმენტში ტრანზაქციების რიცხვის მნიშვნელოვნად ზრდასთან. აღსანიშნავია, რომ ბათუმის საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზარი უახლოვდება თბილისის ბაზარს, პრემიუმ კლასის ახალ აშენებულ ბინებზე დაფიქსირებული ტრანზაქციების მოცულობის თვალსაზრისით. გარდა ამისა, პრემიუმ სეგმენტში ბინების საშუალო შეწონილი გასაყიდი ფასი თბილისთან შედარებით საგრძნობლად მაღალია.
პროგნოზები უარყოფითია საშუალო სეგმენტის საცხოვრებელი ბაზრისთვის ტრანზაქციების რაოდენობისა და ფასების მხრივ. სავარაუდოდ, ეს გაზრდის სპეკულაციურ გარიგებებს ამ კატეგორიაში ფასების შემცირების გამო.
ბათუმის საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზარი უფრო მეტად მოწყვლადია Covid-19-ის მიერ გამოწვეული კრიზისის მიმართ. ბათუმში ახალ აშენებულ ბინებზე გაზრდილი მოთხოვნა უკავშირდებოდა უცხოეთის მოქალაქეებს, რომლებიც იქ საცხოვრებელ ქონებას ყიდულობდნენ. შემცირებული ტურიზმისა და ძირითად ბაზრებზე მსყიდველობითი უნარის კლების გამო, მოსალოდნელია, რომ ბათუმის საცხოვრებელ ქონებებზე მოთხოვნა მნიშვნელოვნად შემცირდება.
საცხოვრებელი უძრავი ქონების სექტორის მხარდაჭერის მიზნით, საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა მეოთხე ანტიკრიზისული გეგმა, რომლის ფარგლებშიც მთავრობა 5 წლის განმავლობაში იპოთეკური სესხების საპროცენტო განაკვეთის 4% -ს დაასუბსიდირებს. სუბსიდია გაიცემა ისეთ სესხებზე, რომლებიც არ აღემატება 200,000 ლარს და შეეხება მხოლოდ იმ პირებს, ვინც 2020 წლის 1 ივნისიდან 2021 წლის 1 იანვრამდე შეიძენს უკვე აშენებულ ან მშენებარე ბინას. სახელმწიფო ასევე უზრუნველყოფს მიმდინარე მშენებლობის დასრულებას.

374 residential developments are currently under construction, projects that will enlarge Tbilisi’s residential supply by 2.6 mln sq m in residential space and by 38 K in units of flats.
ACTIVE DEVELOPMENT PROJECTS, AS OF 2019
Source: Colliers, Tas.ge
The number of newly-built residential transactions dropped in Kutaisi and Tbilisi by 24.5% and 7.4%, respectively, while Batumi saw a massive 35% growth, mainly caused by delivery of large-scaled development project.
NUMBER OF TRANSACTIONS IN NEW PROJECTS
The weighted average price of premium newly built flats in Batumi is higher than in Tbilisi.
WEIGHTED AVERAGE SALE PRICE OF PREMIUM SEGMENT NEW FLATS (USD/SQ M)
Batumi
Tbilisi
The major trends seen in Georgian residential real estate show that the performance of the market has fallen in Tbilisi, as the number of transactions, as well as the market size decreased in 2019. Due to changes made to the mortgage regulatory system and because of the currency depreciation, significant changes were observed in the market of newly-built flats. Despite challenges placed on the market prices did not experience a significant fluctuation.
Unlike Tbilisi, the mortgage regulatory changes did not affect Batumi’s residential real estate market, as a large portion of the demand there comes from foreigners. In fact, there was a significant increase in the number of transactions. In line with these, the weighted average price grew remarkably, attributed to the significantly increased number of transactions recorded on premium category flats. It is notable that Batumi’s real estate market is converging with that of Tbilisi in terms of the volume of transactions recorded on premium newly built units. Further, the weighted average price of flats in the premium segment is significantly higher than in Tbilisi.
The projections are negative for the medium segment residential market in terms of the number of transactions and prices. However, this will most probably boost speculative transactions in this category due to decreased prices.
Batumi’s residential real estate market is more exposed to the crisis posed by Covid-19. The increased demand for newly built flats in Batumi was attributed to foreign citizens purchasing residential properties there. In line with reduced tourism figure and spending power in the source markets, the demand for Batumi’s residential properties is expected to drop significantly.
In order to support the residential real estate sector, the government of Georgia an­nounced its fourth anti-crisis plan, in which the government will subsidize 4% of the interest rate of mortgage loans for five years. The subsidy will be issued for loans not exceeding 200,000 GEL and will only apply to those taking mortgages for the purchase of residential apartments that are newly built or under construction, from 1 June 2020 to 1 January 2021. The state will also ensure the completion of ongoing construction.