განახლებული: 27 აპრილი, 2021
საქართველოს ეკონომიკის ტურიზმზე დამოკიდებულება ბოლო წლებში მნიშვნელოვნად გაიზარდა. 2019 წელს ტურიზმის სექტორის წილი საქართველოს მშპ-ში 8.1% იყო.
(წყარო: ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია)
ადგილობრივ ტურიზმს მთლიან ტურიზმში მცირე წილი აქვს და 27%-ს შეადგენს (სასტუმროების სტუმრებში საქართველოს რეზიდენტების წილი, საქსტატი, 2019 წ). ამ მონაცემებით საქართველო ხვდება ქვედა მარჯვენა ჯგუფში (საბერძნეთის სიახლოვეს). მოსალოდნელია, რომ კრიზისს მნიშვნელოვანი გავლენა ექნება ამ კატეგორიაში მოხვედრილი ქვეყნების სასტუმროების ინდუსტრიასა და ეკონომიკაზე, ეკონომიკური აღდგენის პროცესი კი ხანგრძლივი იქნება.
ტურიზმის წილი ეკონომიკაში; შიდა ტურიზმის წილი მთლიან ტურიზმში, 2019 წ.
მნიშვნელოვანი გავლენა სასტუმროს ინდუსტრიასა და ეკონომიკაზე, ხანგრძლივი ეკონომიკური აღდგენა
მნიშვნელოვანი გავლენა სასტუმროს ინდუსტრიასა და ეკონომიკაზე, ეტაპობრივი ეკონომიკური აღდგენა
მნიშვნელოვანი გავლენა სასტუმროს ინდუსტრიაზე, მაგრამ ნაკლებად ეკონომიკაზე, ნელი ტემპით ეკონომიკური აღდგენა
მნიშვნელოვანი გავლენა სასტუმროს ინდუსტრიაზე, მაგრამ ნაკლები ეკონომიკაზე, სწრაფი ეკონომიკური აღდგენა
წყარო: კოლიერსი
საერთაშორისო ტურისტული ვიზიტები ქვეყნების მიხედვით
საქართველოში ტურისტები ძირითადად მეზობელი ქვეყნებიდან შემოდიან. ტურისტების რაოდენობით წამყვანი ქვეყნებია: რუსეთი, თურქეთი, სომხეთი, აზერბაიჯანი, უკრაინა და ევროკავშირის ქვეყნები (ერთობლივად აღებული). საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება - მეზობელი ქვეყნებისთვის (და არამარტო; იხილეთ სრული სია) საჰაერო საზღვრების ოფიციალურად გახსნა ერთის მხრივ შესაძლოა შვების მომტანი იყოს ტურიზმის სექტორისთვის, თუმცა მეორეს მხრივ ახალი რისკის წინაპირობად შეიძლება იქცეს. იმის გათვალისწინებით, რომ ყველა იმ ქვეყანაში, რომელთა ტურისტებსაც საქართველოს ტურიზმში დიდი წილი აქვთ, კოვიდ-19-ის შემთხვევები საქართველოზე მეტია, საზღვრების გახსნამ შეიძლება ახალი რისკი წარმოშვას პანდემიის კუთხით. ასევე აღსანიშნავია, რომ საქართველომ გადაწყვიტა, რომ მთლიანად მოეხსნა შეზღუდვები, სრულად აცრილი მოგზაურებისთვის. ყველა ვიზიტორს, ვისაც მიღებული აქვს კოვიდ-19 ის ნებისმიერი ვაქცინის ორი დოზა, შეუძლია საქართველოში შემოსვლა PCR ტესტის ნეგატიური შედეგის წარდგენის ვალდებულების გარეშე.
საერთაშორისო ტურისტული ვიზიტები ქვეყნების მიხედვით, 2019 წ.
წყარო: საქსტატი
შემოსული მგზავრები აეროპორტების მიხედვით
ევროპული კომისიის განცხადების მიხედვით, 2021 წლის ზაფხულისთვის ყველა წევრ სახელმწიფოში სასურველია აცრილი იყოს 80-ს გადაცილებული მოსახლეობის არანაკლებ 80% და ჯანდაცვის სექტორში დასაქმებულთა არანაკლებ 80%, სრული ზრდასრული მოსახლეობის არანაკლებ 70%. დიდი ბრიტანეთის პროგნოზის მიხედვით, ზაფხულამდე მოსახლეობის დაახლოებით 80%-ს ექნება მიღებული ვაქცინის ერთი დოზა მაინც. ეს იმედისმომცემი მონაცემები საქართველოსთვის ქმნის შესაძლებლობას, რომ ზაფხულიდან მოყოლებული ტურიზმის სამიზნედ აირჩიოს ევროკავშირის ქვეყნები და დიდი ბრიტანეთი. თუ შევხედავთ 2019 წლის მონაცემებს, თბილისისა და ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტებმა ევროკავშირის ქვეყნებიდან და დიდი ბრიტანეთიდან მიიღეს დაახლოებით 420 ათასი მგზავრი. ამ ქვეყნებიდან შემოსულმა მგზავრებმა შეადგინეს ქუთაისის აეროპორტის მგზავრების 78% და თბილისის აეროპორტის მგზავრების 18%. როგორც თბილისის, თუმცა განსაკუთრებით ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში ფრენების აღდგენას, პოზიტიური გავლენა ექნება ტურიზმზე, იქიდან გამომდინარე, რომ ამ აეროპორტის მთავარი სეგმენტის შემადგენელი ქვეყნების მოსახლეობა დიდი ალბათობით აცრილი იქნება.
საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტომ გამოაქვეყნა 2021 წლის ზაფხულის ფრენების ახალი გრაფიკი. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტიდან ფრენები განხორციელდება 24 მიმართულებით, ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტიდან 4 მიმართულებით (სრულიად Wizz Air), ხოლო ბათუმის აეროპორტიდან 6 მიმართულებით. აღსანიშნავია ისიც, რომ 2021 წლისთვის საქართველოს აეროპორტების ინფრასტრუქტურა გაფართოვდა. ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტს ექნება 1.2-1.5 მლნ მგზავრის გამტარუნარიანობა, ხოლო ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტის გამტარუნარიანობა გასამმაგდება და გაუტოლდება 1,000 მგზავრს საათში. ეს ცვლილებები კიდევ უფრო აუმჯობესებს ტურიზმის აღდგენის წინაპირობებს.საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტომ გამოაქვეყნა 2021 წლის ზაფხულის ფრენების ახალი გრაფიკი. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტიდან ფრენები განხორციელდება 24 მიმართულებით, ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტიდან 4 მიმართულებით (სრულიად Wizz Air), ხოლო ბათუმის აეროპორტიდან 6 მიმართულებით. აღსანიშნავია ისიც, რომ 2021 წლისთვის საქართველოს აეროპორტების ინფრასტრუქტურა გაფართოვდა. ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტს ექნება 1.2-1.5 მლნ მგზავრის გამტარუნარიანობა, ხოლო ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტის გამტარუნარიანობა გასამმაგდება და გაუტოლდება 1,000 მგზავრს საათში. ეს ცვლილებები კიდევ უფრო აუმჯობესებს ტურიზმის აღდგენის წინაპირობებს.
სხვა ქვეყნები
ევროკავშირის და დიდი ბრიტანეთის მოქალაქეები
4.
ეკონომიკური სექტორების მოწყვლადობა კოვიდ-19-ის მიმართ
საქართველოს ეკონომიკის სექტორებს სხვადასხვა დონის მოწყვლადობა აქვთ წარმოქმნილი კრიზისისადმი. საქსტატის მიერ გამოქვეყნებული უახლესი მონაცემების თანახმად, 2020 წლის პროგნოზირებული მშპ-ს ცვლილება (საბაზრო ფასების მიხედვით), 2019 წელთან შედარებით უტოლდება -6.2%-ს. თუ შევადარებთ 2020 წელს 2019 წელს, შემცირების მაჩვენებლის (-16%), მიხედვით წამყვანი სამი სექტორებია: (1) ღამისგასათევი და საკვები სერვისები, ხელოვნება და გართობა (-891 მლნ ლარი), (2) ტრანსპორტირება და დასაწყობება (-487 მლნ ლარი), (3) საბითუმო და საცალო ვაჭრობა (-278 მლნ ლარი). შემცირება ამ სექტორში აისხნება შეზღუდვების არსებობით (კომენდანტის საათი, გადაადგილება, საქმიანობის ოპერირება), რაც პანდემიით იყო განპირობებული. მცირე ზრდა დაფიქსირდა სოფლის მეურნეობის სექტორში (+4%), ჯანდაცვის სექტორსა (+8%) და განათლების სექტორში (+3%).
ცვლილება მშპ-ს ღირებულებაში (მლნ) 2020 vs 2019
სოფლისმეურნეობა, მეტყევეობა, მეთევზეობა
წიაღისეული
წარმოება
ელექტროენერგია
წყალი
მშენებლობა
საცალო ვაჭრობა
ტრანსპორტი
ღამისგათენების და საკვების სერვისი
ინფორმაცია და ტექნოლოგიები
ფინანსური სერვისები
უძრავი ქონება
პროფესიული საქმიანობა
საჯარო მართვა
განათლება
ჯანდაცვა
ხელოვნება და გართობა
სხვა აქტივობები
5.
პანდემიით გამოწვეულმა კრიზისმა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შემოდინებაზე ნეგატიურად იმოქმედა, მისი მოცულობა 2019 წელთან შედარებით 52.9%-ით შემცირდა. (წინასწარი მონაცემი, საქსტატი). პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ყველაზე მეტად კვლავ სასტუმროებისა და რესტორნების სექტორში შემცირდა - 285%-ით, რაც 2019 წელთან შედარებით 342 მლნ-ით ნაკლები ინვესტიციაა. სხვა სექტორები, რომლებშიც საგრძნობლად შემცირდა ინვესტიციები, არის: ენერგეტიკაა (2019 წელს შეადგინა FDI-ის 22%) - შემცირდა 97.8%-ით და ტრანსპორტი და კომუნიკაციები (2019 წელს შეადგინა FDI-ს10%) შემცირდა 52.3%-ით. სტაბილური ზრდა დაფიქსირდა ფინანსურ სექტორში, 47.1% და ასევე გაიზარდა აქტივობა უძრავი ქონების სექტორში.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ეკონომიკის სექტორების მიხედვით (2020 vs 2019)
6.
ზრდა ფულად გზავნილებში
საქართველოში ფულადი გზავნილების შემოდინება პოზიტიური იყო 2020 წელს, 2019 წელთან შედარებით და გაიზარდა 9%-ით. ყველაზე რთული თვეები იყო 2020 წლის აპრილი და მაისი, რაც ემთხვევა მსოფლიო პანდემიის ყველაზე მძაფრ პერიოდს, თუმცა ივნისიდან მოყოლებული მონეტარული შემოდინების ტენდენცია მზარდი იყო და წლის ბოლოს შეადგინა 1.89 მილიარდი აშშ დოლარი. კონტექსტის უკეთ აღსაქმელად, 2008 წლის რეცესიისას ფულადი გზავნილები 2019 წელს 16%-ით შემცირდა 2008 წელთან შედარებით.
2019 წლის მონატარულ შემოდინებებთან შედარებით, 2020 წელს გარკვეული ცვლილებები დაფიქსირდა შემოდინების წყარო ქვეყნებს შორის. გზავნილების მოცულობით პირველ 5 ადგილზე კვლავ დაფიქსირდნენ იტალია, რუსეთი, საბერძნეთი, აშშ და ისრაელი, თუმცა 2019 წელთან შედარებით რუსეთიდან გზავნილების მოცულობა შემცირდა 15%-ით და გზავნილების მოცულობა გაიზარდა იტალიიდან 24%-ით, საბერძნეთიდან 14%-ით და აშშ-დან 22%-ით.

Updated: Apr 27, 2021
The reliance of the Georgian economy on tourism has increased significantly in the last couple of years. In 2019, tourism made up 8.1% of the Gross Domestic Product of Georgia.
(Source: National Tourism Administration)
Domestic tourism has a small role in the sector overall, and takes up a mere 28.5% (percent of local tourists in the total number of tourists staying at hotel-type accommodations, 2019). With these numbers, Georgia appears in the lower right corner of the graph (close to Greece). It is expected that the crisis will have a significant effect on the hotel industry and the economy in general for countries in the same category, and the recovery period will be extensive.
Georgia mainly receives tourists from its neighboring countries. Leading countries by the number of tourists in Georgia are Russia, Turkey, Armenia, Azerbaijan, Ukraine, and the EU countries collectively. Georgian government has officially opened the air border to our neighboring countries (and not only, check the full list*) . One the one hand, this decision will be an exhale for the tourism sector. One the other hand, looking at the latest newly confirmed COVID-19 data in the leading countries by tourists, they seem to have higher cases compared to Georgia, which may threaten to the pandemic situation in Georgia. Apart from this, Georgia opted to lift air travel restrictions for fully vaccinated travelers. All visitors, who've received two doses of any COVID-19 vaccine are permitted to enter the nation without producing a negative PCR test.
According to the European Commission latest paper, By summer 2021, at least 80% of people over the age of 80, and 80% of health and social care professionals , a minimum of 70% of the entire adult population in every Member State should get vaccinated. UK projects around 80% of the adult will receive at least first dose of a COVID-19 vaccination till summer. All these promising data creates a window for Georgia to target activated tourism/air travel with EU and UK from summer. Looking at 2019 performance, Tbilisi and Kutaisi International Airports had around 420k incoming international travelers from EU & UK, out of which EU & UK amounted 78% of Kutaisi Airport’s travelers and 18% of Tbilisi airport’s travelers. Therefore, Our observation is that Kutaisi Airport, will have more potential to recover its flights, while its main segment travelers’ will most probably be vaccinated.
Georgian Civil Aviation Agency has published new flight schedule for summer 2021. Flights from Tbilisi International airport will be performed to 24 destinations, 4 from Kutaisi Int. Airports (fully by Wizz Air), 6 from Batumi Airport. It should be also mentioned that Infrastructure of Georgian airports is being expanded in 2021. Batumi international airport will have capacity to serve 1.2mln-1.5 mln passengers, whereas Kutaisi International airport is tripling its capacity up to 1,000 passengers per hour. These changes create supporting preconditions for recovering tourism without disruptions.
Georgia’s economic sectors have experienced exposure to the crisis on different scales. According to the latest data published by Geostat forecasted change of 2020 GDP y-o-y (at market prices) has been corrected to -6.2%. Comparing 2020 to 2019, top 3 sectors with highest decline (-16%) appeared to be (1) Accommodation & food services, and Arts entertainment (-891 mln) (2) Transportation & Storages (-487 mln) (3) Wholesale and retail (-278 mln). These figures at some point are logical as These are the sectors which were mostly exposed to curfews, mobility and other type of restrictions. Slight increase was experienced in Agricultural (+4%), Healthcare (+8%) and Educational Sectors (+3%)
The crisis of pamdemic had a negative impact on FDI inflows too into Georgia, recording a 52.9% decrease in 2020 y-o-y. (Preliminary data, Geostat). The largest decrease in FDI is reflected again in Hotels and Restaurants sector by -284%, which is 342 mln less investment compared to 2019. Another larger affected sectors are Energy (which contributed by 22% in FDI in 2019) decreased by 97.8% and transport and communications (which contributed by 10% in FDI in 2019) by 52.3% y-o-y. We faced stable increase (by 47.1%) in financial sector and significant increase in real estate activities.
Update: June 8.
Georgia had a positive money inflows in 2020 y-o-y, increased by 9% . The hardest months were April and May 2020, which coincides the world pandemic peak period, however since June, money inflows had increasing trend, achieving USD 1.89 billion at the end of the year. For comparison, the effect of the 2008 recession saw remittances decrease in 2009 by 16% compared to the previous year.
Compared to 2019 performance of money inflows, there is some changes in money transfers by countries. Top 5 countries still remain Italy, Russia, Greece, USA, Israel, however money inflows have been decreased by 15% from Russia, whereas increased by 24% from Italy, by 14% from Greece and by 22% from USA y-o-y.