თანამედროვე MICE ობიექტების საერთო ტევადობა 17,658 დელეგატია. 3,000-ზე მეტი დელეგატის ტევადობით, Paragraph Hotel & Convention Center Sololaki, სავარაუდოდ, ქალაქის MICE ბაზარზე შემატებს უდიდეს საკონვენციო სივრცეს.
თბილისში არსებული თანამედროვე MICE ობიექტების ტევადობა
წყარო: კოლიერსი
2019 წელს, 6,881 შეხვედრა/ღონისძიება გაიმართა თბილისის თანამედროვე საკონვენციო ობიექტებში და დელეგატების რიცხვმა 466,997 შეადგინა.
2024 წლისათვის, ბათუმის MICE ბაზარს დაემატება 3,903 კვ.მ სივრცე, რომლის საერთო ტევადობა 3,134 დელეგატი იქნება.
მოთხოვნა შეხვედრებსა და ღონისძიებებზე თბილისში
ჩამოტვირთვა
MICE IN GEORGIA
ამ მხრივ, საქართველოს, როგორც პოპულარულ და ევროპაში ერთ-ერთ ყველაზე სწრაფად მზარდ დასასვენებელ ტურისტულ მიმართულებას, MICE ინდუსტრიისთვის განვითარების მხრივ დიდი პოტენციალი აქვს.
დღესდღეობით, მიწოდებას ძირითადად ქმნის სასტუმროების საკონფერენციო და შეხვედრების ობიექტები. ქვეყანაში მაღალი და საშუალო კლასის სასტუმროების ბრენდების ზრდა მომდევნო წლებში ხელს შეუწყობს MICE სექტორის განვითარებას, განსაკუთრებით კი თბილისსა და ბათუმში.
დღესდღეობით, მხოლოდ ექსპო ჯორჯიასა და შერატონ მეტეხი პალასს შეუძლია 1,000 – ზე მეტი დელეგატის მასპინძლობა, რაც ართულებს ქვეყანაში დიდი საერთაშორისო კონფერენციების, გამოფენების ჩატარებას. გარდა ამისა, ღამის ფრენები და შედარებით მცირე რაოდენობის პირდაპირი ფრენები აფერხებს MICE სექტორის განვითარებას.
3,000-ზე მეტი დელეგატის ტევადობით, Paragraph Hotel & Convention Center Sololaki, სავარაუდოდ, ქალაქის MICE ბაზარზე შემატებს უდიდეს საკონვენციო სივრცეს. გარდა ამისა, თბილისსა და ბათუმში ორი მასშტაბური პროექტის დეველოპმენტი არის დაანონსებული. დიდი მასშტაბის საგამოფენო და შეხვედრების ობიექტებმა შესაძლოა ბაზარზე ახალი ტიპის მოთხოვნა წარმოშვას.
საერთაშორისო სასტუმროებში შეხვედრების ოთახის საშულო წლიური დატვირთულობის კოეფიციენტი თბილისში 32%-ია, ბათუმში კი - 12%. ხოლო ადგილების დატვირთულობის კოეფიციენტი (შეხვედრის ობიექტის ტევადობის გამოყენება) 15%-ია თბილისში და მხოლოდ 4% ბათუმში.
დატვირთულობის დაბალი მაჩვენებლები მიუთითებს თბილისსა და ბათუმში MICE ობიექტების არასაკმარისად გამოყენებაზე. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო სამი წლის განმავლობაში საქართველოში ბიზნეს ვიზიტების რაოდენობა, საშუალოდ, 9% -ით იზრდებოდა, საბარაუდოა რომ MICE ობიექტების არსებული მიწოდება გაორმაგდება თბილისსა და ბათუმში. თუ მიწოდებისა და ბიზნეს ტურიზმის ზრდის ტემპი შესაბამისობაში არ არის ერთმანეთთან, შესაძლოა ჭარბი მიწოდება წარმოიშვას.

The total capacity of modern MICE facilities amounts to 17,658 delegates. With the capacity of more than 3,000 delegates, Paragraph Hotel & Convention Center Sololaki is expected to add the largest convention space to the city’s MICE market.
CAPACITY OF MODERN MICE FACILITIES IN TBILISI
In 2019, 6,881 meetings/events in modern MICE facilities in Tbilisi accommodated 466,997 delegates in total.
By 2024, 3,903 sq m additional space with total capacity of 3,134 delegates will be added to the Batumi MICE market.
DEMAND OF MEETINGS AND EVENTS IN TBILISI
MICE IN GEORGIA
In this respect, Georgia as an acclaimed and one of the fastest growing leisure tourist destinations in Europe has plenty to offer in MICE industry.
Nowadays, the main source of supply is hotel conference and meeting facilities. The rise of international upscale and midscale hotel brands in the country will contribute to the development of the MICE sector, especially in Tbilisi and Batumi, in following years.
Nowadays, only Expo Georgia and Sheraton Metekhi Palace Hotel in Tbilisi can host more than 1,000 delegates on an event, making it difficult for the country to host large international conferences, exhibitions etc.. In addition, overnight flights and relatively small number of direct flights impede MICE tourism.
With the capacity of more than 3,000 delegates, Panorama Sololaki Hotel is expected to add the largest convention space to the country’s MICE market. In addition, two large-scaled developments are announced in Tbilisi and Batumi. The large exhibition and meeting venues could induce a new type of demand.
The average annual meeting room occupancy rate in International hotels is higher in Tbilisi than in Batumi, with 32% and 12%, respectively. Whereas, the seat occupancy rate (meeting facility capacity utilization) is 15% in Tbilisi and only 4% in Batumi.
The low occupancy rates indicate underutilization of MICE facilities in Tbilisi and Batumi. Although the number of business trips to Georgia has been growing by, on average, 9% over the past 3 years, the existing supply of MICE facilities is expected to almost double in Tbilisi and Batumi. If the business tourism growth rate doesn’t keep up with the increasing supply, oversupply may occur.